SOFTBALOVÁ ŠKOLNÍ LIGA  2013/2014

Konec října se nese ve znamení začátku školních lig letošního školního roku. V naší oblasti je do softbalové ligy přihlášeno celkem 8 škol – ZŠ Lednice, ZŠ Břeclav Slovácká, Charvátská a Stará, Gymnázium Břeclav, ZŠ Šitbořice, ZŠ Dolní Dunajovice a ZŠ Klobouky. Z tohoto důvodu se liga rozdělila na dvě skupiny, které se v dubnu, po odehrání 4 turnajů, vzájemně prolnou na závěrečném turnaji. Vítěz tohoto turnaje postoupí do krajského kola a odtud do republikového.

1. kolo – Břeclav

Zde se střetly všechny břeclavské školy. Jak se ukázalo, a možná se to dalo i čekat, Slovácká a gymnázium jednoznačně dominovaly, zatímco Charvátská a Stará výkonově nestačily.

1. kolo – Lednice

Zde se utkal zbytek škol. Celý turnaj celkem v pohodě vyhrála Lednice (celkové skóre 23 : 7), druhé místo obsadily Šitbořice – které vítěze nejvíce „potrápily“. Na všech školách bylo vidět, že týmy vznikají a zapracovávají nové hráče. V dalších turnajích budou výkony jistě kvalitnější.

Závěr z prvního kola je ten, že asi vznikne (alespoň na halovou část) 1. a 2. liga – do první postoupí Slovácká, Lednice, Šitbořice a Gymnázium. Zde budou výkony vyrovnanější a tedy i zajímavější zápasy. Ve 2. pak budou ostatní školy, ty mají také podobnou výkonnost, a proto si určitě lépe zahrají. Ve druhé lize se bude bojovat o dvě postupová místa na závěrečný turnaj a tím pádem také o možnost vyhrát celou školní ligu. Ale uvidíme co čas a rozhovory přinesou. Druhé kolo je plánováno na prosinec.

 

 
 

 

2. turnaj školní softbalové ligy

 

                V pátek 13. 12. 2013 se v hale v Lednici uskutečnil 2. turnaj školní ligy. Po prvních dvou kvalifikačních turnajích – jsme mysleli, že se celkových 8 týmů rozřadí podle výkonnosti na dvě čtveřice, které se koncem školního roku prolnou. Bohužel se tak nestane. Budeme muset vymyslet nějakou jinou formu pro hodnocení (pořadí družstev) školní ligy. Ne všechny školy. Kvalifikované na páteční turnaj přijely. Dopředu se omluvily Šitbořice a snad ve čtvrtek i Gymnázium Břeclav. U Šitbořic bych to pochopil – třeba vzhledem ke vzdálenosti a složitosti a cenové náročnosti cestování, ale u Gymnázia mi to hlava nebere. No nic, Nakonec se turnaj uskutečnil ve třech týmech – Lednice, Slovácká a Kupkova. Hrálo se tedy systémem dvakrát každý s každým.

                První zápas sehrála Lednice a Kupkova. Na nadhozu za domácí nastoupil Dominik Vašát a vedl si velmi dobře. Polaři ho v obraně podpořili a díky tomu soupeř nebodoval. V útoku Ledničtí také nezaháleli, a tak konečné skóre bylo 7 : 0 pro Lednici.

                Rozjetou Lednici se ve druhém zápase pokusila zastavit Slovácká. Tým měl ve svém středu výborného nadhazovače – Lukina a kolem něj několik extraligových kadetů a žáků. Lednice měla také nějaké extraligové žáky, především Filipa na nadhozu a Čeryho na kečrovi. Slovácká byla favoritem. Zápas byl ale hodně vyrovnaný. O konečném výsledku 2 : 0 pro Slováckou rozhodly dvě chyby obrany po tvrdých odpalech soupeře.

                Třetí zápas Kupkova prohrála se Slováckou 2: 7. Pak následovaly odvety.

                Lednice opět lehce porazila Kupkovu 7 : 1 a nastoupila proti Slovácké. Opět souboj Filip versus Lukin. V tomto zápase se už i Lednickým podařilo na pálce prosadit a dvakrát skórovat. V obraně opět nějaká chybička, tvrdé odpaly soupeře a 4 body pro Sováckou. Takže o pořadí bylo rozhodnuto – Slovácká, Lednice, Kupkova.

                Celkově hodnotím turnaj z pozice Lednice na výbornou. Jak Dominik, tak především Filip předvedli vynikající výkony na nadhozu. Čery byl na catcherovi takřka bezchybný. Sedmáci, mající nějakou loňskou zkušenost extraligy žáků a pak „začínající“ deváťáci v poli taky pracovali slušně. O vítězství Slovácké rozhodl především výkon Lukina a dalších extraligových deváťáků. (Mgr. S. Straškrába)