Exkurze do Gumotexu

19.05.2011 21:48

 Ve čtvrtek 12.5.2011 se naše třída 8. B. zúčastnila díky projektu Moje volba - moje budoucnost prohlídky závodu Gumotex v Břeclavi. Přijeli jsme autobusem až ke Gumotexu, kde už na nás čekal pan Malacka, který nás prováděl. Před vstupem do areálu jsme se dozvěděli, že Gumotex je největším průmyslovým podnikem města i břeclavského regionu s ročním obratem okolo dvou miliard korun. Více než polovina produkce je exportována do zahraničí, především do USA a zemí Evropské unie. Společnost zaměstnává okolo 1200 zaměstnanců. Potom jsme šli do prostor, kde mají ukázky výrobků. Společnost je největším tuzemským zpracovatelem polyuretanových pěn. Pro zákazníky z nábytkářského průmyslu vyrábí pěnové matrace a různé tvarované výrobky, pro automobilový sektor pěnové výplně sedáků, hlavové opěrky, sluneční clony a další drobné díly interiérů vozidel. Společnost také dělá gumárenské směsi a speciálními směsmi povrchově upravované materiály, které jsou základem pro výrobu nafukovacích matrací, výrobků pro sport a volný čas (čluny, lodě, rafty). Výrobní program doplňuje výroba speciálních produktů, jako jsou nafukovací stany a boxy, nebo další prvky integrovaných záchranných systémů. Potom jsme šli do továrny, kde vyrábějí sluneční clony, výplně sedadel, výplně hlavových opěrek a díly  interiérů vozidel. Následovala výroba matrací. Zde nám vysvětlili, jak si můžeme vybrat nejvhodnější matraci právě pro nás. Mají zde program nazývaný kolečko, kde odpovíte na otázky (např. na jaké straně spíte) a v okénku najdete vypsané čtyři matrace nejvhodnější pro vás. Kromě matrací tu najdete i rošty, anatomické polštáře, ložní soupravy, povlečení, postele, sedací nábytek a řadu dalších doplňků a příslušenství. Nakonec jsme šli do výrobny nafukovacích člunů. Můžete si zde vybrat mezi nafukovacími kanoemi, kajaky nebo rafty a čluny. Můžete si zde koupit i příslušenství – pádla, pumpy, vodotěsné vaky a další různé doplňky. Pan průvodce nám také řekl, kolik asi který člun stojí. Naše prohlídka Gumotexu byla u konce, a tak jsme se vydali čekat na autobus. Prohlídka byla zajímavá, dozvěděli jsme se nové a zajímavé informace a poznali, jakou práci zde lidé dělají.                                                                                                                                Kateřina Horsáková, 8.B