Exkurze na ZŠ Lednice ze Střední integrované školy Sokolnice

05.09.2011 18:35

 

Obory, které nám prezentovali:  elektrikář - silnoproud,  elektrikář - slaboproud

K prezentaci: Byl tam učitel  Integrované střední školy Sokolnice a velice pěkně a příjemně nám od prezentoval, k čemu tyto obory slouží a jak se nám mohou hodit v životě.Vyprávěl nám,  jak to chodí na Integrované střední škole v Sokolnicích a jaké tam mají učebny, potom umístění školy,  že mají školu hned vedle e-on, což je firma,která pracuje s elektřinou, že šikovní žáci tam chodí pracovat a podle průměru známek dostávají peníze.To všechno bylo podpořeno ještě prezentací ,která nám ukázala, jak elektřina funguje,jak to vypadá na Integrované střední škole Sokolnice, a průměry, za které dostávají žáci peníze.Potom nám ještě učitel z Integrované střední školy Sokolnice povyprávěl o výměnných pobytech, měl s sebou jednoho žáka,který se učil obor elektrikář –slaboproud. Ten s ním náhodou byl nedávno na výměnném pobytu v Srbsku.Tak vykládali, že to není jak u nás, že v Srbsku jsou všichni milí a vstřícní a udělají, co vám na očích uvidí.To všechno bylo v první části přednášky.V druhé části nám předvedli, co je to Egon. Byl to jakoby mozek domu, celý dům ovládal jen jeden jediný Egon, poznal, kdy má zavřít okna, otevřít dveře, jestli má vypnout sporák. Dokáže nahrát, že jste doma, když jste na dovolené. Prostě pomocník s každou věcí, na kterou si jen vzpomenete. Potom nám zástupce oboru elektrikář-slaboproud ukázal, co vyrábí, co dokáže opravit a co naopak nedokáže. Např. nám předvedl, že si dokáže vyrobit elektrickou ruskou ruletu, budík atd. Potom nám ukázal zástupce oboru elektrikář-silnoproud, na čem pracuje, s jakým silným napětím pracuje,  jakou má výstroj, kterou měl s sebou. Všechny pomůcky měl izolované do 50 000 volt.To znamená, že s tím může pracovat i na elektrických stožárech, co jsou třeba na polích atd. Zbytek druhé části nám ukazovali vtipná a zajímavá videa a obrázky z práce elektrikáře - jak slaboproudu tak i silnoproudu.

                                                                                                                                                                                Lukáš Penčák

Identifikace projektu:

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.02/02.0088

Název projektu: Moje volba - moje budoucnost

Název příjemce podpory: Integrovaná střední škola, Sokolnice 496

Něco o oboru elektrotechnika: Elektrotechnika je obor, který se zabývá využitím elektrického proudu v praxi. S elektrotechnikou se zabýváme v podstatě na každém rohu. I za to, že teď sedíme u počítačů a můžeme psát takovýhle článek,  vděčíme elektrotechnice. Jednotlivé součástky,  jako jsou čipy a disky,  jsou produktem elektrotechniky, která navíc obstarává i elektrickou energii,  díky níž počítač funguje. Ať už jste kdekoliv, v dnešním světě je zkrátka složité se elektrotechnice vyhnout.

Dělíme ji na:  

Silnoproud  –zabývá se např. elektrickými pohony a rozvody energií.

Slaboproud–zabývá se výrobou elektronických součástek, spadají tam i telekomunikace.

Pokud vás elektrotechnika zaujala, vězte, že se u tohoto odvětí práce vždy najde.I deální je vybrat si specializaci na silnoproud nebo slaboproud. Činností, které jako takový specialista můžete vykonávat, je nespočet-od rozvádění elektrických kabelů po domech , až po práci v jaderných reaktorech.

                                                           Zdroj:mvmb.iss-sokolnice.cz